Blog

Seriál o umelom oplodnení: Úhrada cyklov umelého oplodnenia

Pacienti či potenciálni pacienti sa nás často pýtajú, ako je to s financovaním umelého oplodnenia. Pár, pokúšajúci sa o bábätko, v tom nie je sám a finančne mu pomôže aj štát. Aké sú podmienky umelého oplodnenia u nás na Slovensku?

Úhrada cyklov mimotelového oplodnenia je legislatívne ošetrená a viaže sa na potvrdenie konkrétnej príčiny neplodnosti. Buď na strane ženy (endometrióza, nepriechodné vajíčkovody, poruchy funkcie až zlyhanie funkcie vaječníkov, imunologické príčiny neplodnosti) alebo muža (porucha tvorby spermií).

Niekedy sa príčinu, prečo sa nedarí otehotnieť, odhaliť nepodarí – tzv. idiopatická neplodnosť. Vtedy pre schválenie cyklu IVF vyžaduje zdravotná poisťovňa liečbu páru v centre asistovanej reprodukcie pomocou jednoduchšej metódy – vnútromaternicovej inseminácie v dvoch až troch cykloch.

Je umelé oplodnenie nejako limitované?

Schvaľovanie cyklu IVF je viazané na vek ženy. Žena má nárok na tri cykly mimotelového oplodnenia, pokým nedovŕši 39 rokov a 364 dní. Po tomto veku, alebo vyčerpaní troch cyklov, si pár hradí liečbu v plnej výške (lieky na stimuláciu vaječníkov, ako aj výkon spojený s odberom a oplodnením vajíčok a transferom embryí).

Počet cyklov umelého oplodnenia, ktoré žena podstúpi, nie je limitovaný. Úhrada troch cyklov mimotelového oplodnenia zdravotnými poisťovňami vychádza zo štatistických údajov, že kumulatívna šanca na otehotnenie páru touto cestou sa blíži k 90 %. To znamená, že väčšine  párov vieme touto cestou pomôcť k vytúženému dieťatku.

Táto liečba zahŕňa aj liečbu darovanými vajíčkami, spermiami alebo embryami, v prípade potvrdenej diagnózy, buď na strane muža, ženy, alebo oboch partnerov súčasne.

Na Slovensku môže umelé oplodnenie podstúpiť iba pár

Liečbu neplodnosti pomocou výkonov asistovanej reprodukcie môže podstúpiť iba pár (muž a žena). V prípade, že partneri nie sú zosobášení, potvrdzujú svoje spolužitie čestným prehlásením, že žijú v spoločnej domácnosti. Táto skutočnosť vychádza zo slovenskej legislatívy a háji práva dieťaťa na oboch rodičov, ako mamu, tak aj otca. V niektorých západných krajinách to tak nie je, príkladom je Anglicko či Belgicko, ale aj bližšie Rakúsko či Maďarsko, kde môže liečbu podstúpiť aj žena bez partnera.

Umelé oplodnenie je vážne rozhodnutie, ktoré v tom najkrajšom slova zmysle zmení váš život úplne od základov. Chcete o umelom oplodnení vedieť viac? Kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám ochotne poradia s akýmkoľvek problémom.

Prečítajte si viac zo série o umelom oplodnení:
Čo predchádza umelému oplodneniu?
Vloženie embryí do maternice
Andrologické vyšetrenie a poskoitálny test
Vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie