Blog

Seriál o umelom oplodnení: Vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov

Vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov je jeden zo základných krokov v diagnostike neplodnosti. Pri tomto vyšetrení získame informáciu, či sú vaše vajíčkovody schopné zachytiť uvoľnené vajíčko z vaječníka pri ovulácii a následne preniesť oplodnené vajíčko z vajíčkovodu až do maternice. K oplodneniu vajíčka dochádza práve vo vajíčkovode, kde by v čase ovulácie už mali čakať pohyblivé spermie schopné oplodniť ho.

Kedy toto vyšetrenie odporúčame?

Vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov odporúčame najčastejšie v prípadoch:

  • Ak sa u vás potvrdil normálny pravidelný ovulačný cyklus a u partnera sú normálne parametre spermiogramu, a napriek tomu sa vám nedarí otehotnieť.
  • Nemáte pravidelný ovulačný cyklus, u partnera sú normálne parametre spermiogramu, a ani po 3 cykloch navodenia ovulácie liekmi sa vám nepodarilo otehotnieť.
  • Chystáte sa podstúpiť insemináciu darcovskými spermiami.
  • Ak u vás existuje podozrenie na endometriózu.

Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov – HyCoSy

Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov – HyCoSy je ambulantný výkon, ktorý sa realizuje pod kontrolou ultrazvuku. Cez krčok maternice sa pomocou tenkého katétra vpraví malé množstvo kontrastnej látky. Pod ultrazvukovou kontrolou lekár sleduje plnenie a prietok kontrastnej látky oboma vajíčkovodmi. V prípade ich priechodnosti kontrastná látka voľne a plynule vyteká do bruška. Toto vyšetrenie sa vykonáva ambulantne bez nutnosti použitia anestézie a celý zákrok trvá asi 10 minút.

Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov je najlepšie realizovať tesne po menštruácii. Nie je vhodné, ak má pacientka v tom čase vaginálny diskomfort (pálenie v pošve, svrbenie v pošve). Nie je potrebné prísť na vyšetrenie nalačno. V čase vyšetrenia by mal byť močový mechúr mierne naplnený.

Laparoskopické vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov

Druhým spôsobom vyšetrenia priechodnosti vajíčkovodov je diagnostická laparoskopia. Ide o výkon v celkovej anestézii. Je možné podstúpiť ho v rámci jednodňovej chirurgie alebo formou hospitalizácie v nemocnici, ktorá trvá približne 3 dni. Do bruška sa zavádza optika cez malý rez v pupku. Výhodou je, že sa pri nej dá vylúčiť, prípadne potvrdiť endometrióza. Rovnako umožňuje rozrušiť drobné zrasty, prípadne vykonať jednoduché zákroky. Okrem vajíčkovodov umožňuje vyšetriť aj stav vaječníkov a maternice.

Prečítajte si viac zo série o umelom oplodnení:
Úhrada cyklov umelého oplodnenia
Vloženie embryí do maternice
Andrologické vyšetrenie a poskoitálny test
Čo predchádza umelému oplodneniu?

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 0000800 300 000 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie