Blog

Seriál o umelom oplodnení: Vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov

Vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov je jeden zo základných krokov v diagnostike neplodnosti. Pri tomto vyšetrení získame informáciu, či sú vaše vajíčkovody schopné zachytiť uvoľnené vajíčko z vaječníka pri ovulácii a následne preniesť oplodnené vajíčko z vajíčkovodu až do maternice. K oplodneniu vajíčka dochádza práve vo vajíčkovode, kde by v čase ovulácie už mali čakať pohyblivé spermie schopné oplodniť ho.

Kedy toto vyšetrenie odporúčame?

Vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov odporúčame najčastejšie v prípadoch:

  • Ak sa u vás potvrdil normálny pravidelný ovulačný cyklus a u partnera sú normálne parametre spermiogramu, a napriek tomu sa vám nedarí otehotnieť.
  • Nemáte pravidelný ovulačný cyklus, u partnera sú normálne parametre spermiogramu, a ani po 3 cykloch navodenia ovulácie liekmi sa vám nepodarilo otehotnieť.
  • Chystáte sa podstúpiť insemináciu darcovskými spermiami.
  • Ak u vás existuje podozrenie na endometriózu.

Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov – HyCoSy

Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov – HyCoSy je ambulantný výkon, ktorý sa realizuje pod kontrolou ultrazvuku. Cez krčok maternice sa pomocou tenkého katétra vpraví malé množstvo kontrastnej látky. Pod ultrazvukovou kontrolou lekár sleduje plnenie a prietok kontrastnej látky oboma vajíčkovodmi. V prípade ich priechodnosti kontrastná látka voľne a plynule vyteká do bruška. Toto vyšetrenie sa vykonáva ambulantne bez nutnosti použitia anestézie a celý zákrok trvá asi 10 minút.

Ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov je najlepšie realizovať tesne po menštruácii. Nie je vhodné, ak má pacientka v tom čase vaginálny diskomfort (pálenie v pošve, svrbenie v pošve). Nie je potrebné prísť na vyšetrenie nalačno. V čase vyšetrenia by mal byť močový mechúr mierne naplnený.

Laparoskopické vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov

Druhým spôsobom vyšetrenia priechodnosti vajíčkovodov je diagnostická laparoskopia. Ide o výkon v celkovej anestézii. Je možné podstúpiť ho v rámci jednodňovej chirurgie alebo formou hospitalizácie v nemocnici, ktorá trvá približne 3 dni. Do bruška sa zavádza optika cez malý rez v pupku. Výhodou je, že sa pri nej dá vylúčiť, prípadne potvrdiť endometrióza. Rovnako umožňuje rozrušiť drobné zrasty, prípadne vykonať jednoduché zákroky. Okrem vajíčkovodov umožňuje vyšetriť aj stav vaječníkov a maternice.

Prečítajte si viac zo série o umelom oplodnení:
Úhrada cyklov umelého oplodnenia
Vloženie embryí do maternice
Andrologické vyšetrenie a poskoitálny test
Čo predchádza umelému oplodneniu?

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie