Unikátny objav: Gény tehotnej matky ovplyvňujú aj dieťa z darovaného vajíčka
Partneri sa často ťažko vyrovnávajú s neplodnosťou a nutnosťou podstúpiť umelé oplodnenie. Ženy, ktorým lekár odporučí liečbu darovanými vajíčkami, často trápi, že nebudú mať vplyv na genetickú výbavu svojho potomka. Embryologička z Gyncare nám prezradila viac o fascinujúcich výsledkoch výskumu neplodnosti zo španielskej Valencie.
Darovanie buniek je v súčasnosti veľmi úspešný spôsob liečby neplodnosti. Pre páry je to ale zároveň veľká emočná záťaž, rozhodnutie plné otázok a pochybností, kde veľkú úlohu zohráva práve fakt, že iba jeden z rodičov môže bábätku odovzdať vlastný genetický materiál. Dieťa počaté pomocou darovaného vajíčka prijíma jednu časť svojich génov od darkyne oocytov a druhú od otca. Otec a darkyňa vajíčok odovzdávajú dieťaťu gény a matka, ktorá dieťa donosí a porodí, určuje, aké gény od nich budú použité. Až doteraz sa verilo, že oplodnené vajíčko má iba DNA svojho biologického otca a darkyne. Podľa najnovších výskumov však bolo preukázané, že nositeľky plodu svojmu dieťaťu (hoci z darovaného vajíčka od inej ženy) odovzdávajú aj svoju DNA.
Dieťa teda v sebe nesie gény matky – príjemkyne vajíčok. Jedná sa o malú časť genetického materiálu, ktorá má vplyv na spôsob, akým sa dieťa vyvíja. Výskumy boli vykonané na španielskej klinike a bolo objavené, že tekutina v maternici matky, ktorá obsahuje jej genetický materiál, priamo ovplyvňuje vývoj embrya. To, že samotný pobyt embrya v maternici matky, dokáže ovplyvniť, aké dieťa bude a to aj na poli genetickom, sa predpokladalo už v minulosti. Ale až teraz vedci získali dôkaz. Potvrdilo sa, že embryá absorbujú genetickú informáciu matky a ich vlastná genetická informácia sa môže zmeniť. A to je aj dôvod, prečo sa deti podobajú žene – matke, ktorá otehotnela z darovaného vajíčka.
Tento výskum uskutočnený na Inštitúte liečby neplodnosti v španielskej Valencii v spolupráci so Stanfordovou univerzitou dokázal, že tehotná žena, ktorá nosí dieťa deväť mesiacov v maternici, na neho teda má vplyv. Podľa vedeckých štúdií, tekutina, ktorá v maternici obmýva embryo, môže aktivovať alebo vypínať určité gény. Tekutina produkovaná bunkami maternice, vyživuje embryo a vytvára mikroprostredie, v ktorom dochádza k prvému kontaktu medzi sliznicou maternice matky a embryom vo fáze jeho uhniezďovania. Vedci sa domnievajú, že látky obsiahnuté v tejto tekutine môžu odovzdávať genetickú informáciu od matky embryu, a tak môže genetický kód matky priamo ovplyvňovať embryo, resp. stavbu jeho DNA.
V sliznici maternice ženy sa vyskytujú molekuly microRNA, ktoré dokážu zmeniť genetickú informáciu vyvíjajúceho sa plodu. MicroRNA sú jednoduché reťazce kyseliny ribonukleovej, ktoré sa podieľajú na génovej expresii – procese, pri ktorom sa informácie uložené v géne premenia na reálnu bunkovú štruktúru alebo funkciu. Podľa vedcov molekuly RNA vylučované do sliznice maternice sú schopné „preprogramovať“ gény darovaného oplodneného vajíčka.
„Výsledky výskumu poukazujú na dôležitú výmenu genetických informácií medzi sliznicou maternice a embryom. Tento nález bol očakávaný, pretože boli pozorované určité fyzické charakteristiky medzi matkami a deťmi z darovaných vajíčok, doposiaľ pripisované náhode. Tiež bol zaznamenaný výskyt niektorých ochorení u detí v súvislosti s patológiami matky, ako obezita alebo fajčenie“, uviedol španielsky výskumník Dr. Felipe Vilella k aktuálnym dátam.
Tento úžasný objav môže pomôcť práve párom, ktoré zvádzajú dilemu v tom, či podstúpiť liečbu darovanými vajíčkami, pretože rúca predstavu o tom, že príjemkyňa vajíčok svojmu dieťaťu po genetickej stránke nič neodovzdáva. Prečítajte si tiež.
Ak aj vás trápi neplodnosť, dohodnite si bezplatnú konzultáciu v Gyncare, telefonicky na čísle 0800 300 000 alebo vyplnením kontaktného formuláru: https://gyncare.sk/kontakt/