Diagnostika neplodnosti

Diagnostika neplodnosti páru

Diagnostika neplodnosti páru

Problémy s otehotnením môžu mať mnoho príčin. Objavenie príčiny je spravidla prvým krokom k vyriešeniu problému. V Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare preto venujeme komplexnej diagnostike mimoriadnu pozornosť.

Pri hľadaní príčiny dbáme aj na imunológiu, genetiku, sexuológiu a v neposlednom rade na psychológiu. Nie vždy je samozrejme nutné absolvovať všetky vyšetrenia. Vďaka dlhoročným skúsenostiam sa našim odborníkom často podarí príčinu vášho problému odhaliť už na začiatku celého procesu.

Čo zaujíma lekára

Po základnej diagnostike by mal lekár poznať odpoveď na tieto základné otázky:

  • Prebieha ovulácia?
  • Má žena dostatočnú zásobu vajíčok vo vaječníkoch?
  • Má žena priechodné vajíčkovody?
  • Má žena adekvátnu funkciu štítnej žľazy a produkciu prolaktínu a inzulínu?
  • Spĺňa partnerov spermiogram svojimi parametrami podmienky, ktoré stačia na spontánne otehotnenie?
  • Netrpí žena endometriózou?

Obvykle sa diagnostika posúva ďalej až po zodpovedaní týchto základných otázok, ktoré identifikujú najčastejšie príčiny neplodnosti. Ak však odborníci pri týchto vyšetreniach „nič nenájdu“, hľadajú ďalej. V ďalšom kole skúmajú imunológiu, genetiku, sexuológiu a andrológiu.

Úvodné vyšetrenie páru

Postkoitálny test je vyšetrenie hlienu odobratého z krčka maternice po nechránenom pohlavnom styku. Robí sa v čase ovulácie, keď má hlien optimálne vlastnosti na preniknutie spermie. Hlien sa vyšetruje ihneď po odobratí pod mikroskopom.

Hodnotí sa:

  • Počet spermií
  • Pohyblivosť a kvalita pohybu spermií

Výsledky poukazujú na schopnosť spermií preniknúť do hlienu krčka maternice a prežívať v tomto prostredí. V prípade vysokého percenta nepohyblivých spermií môžu byť na príčine prítomné protilátky proti spermiám, ktoré spôsobujú ich znehybnenie, prípadne zhlukovanie. Zhluky sú živé, ale bránia spermiám pohybovať sa, a tým blokujú schopnosť spermie oplodniť vajíčko. Pred plánovaným vyšetrením sa odporúča dodržať 3-dňovú pohlavnú abstinenciu, aby bola kvalita spermií optimálna. Postkoitálny test je jednoduché, rýchle, bezbolestné a finančne nenáročné vyšetrenie, na základe ktorého môžete zistiť, či máte reálnu šancu otehotnieť prirodzene.

Za 20 rokov sme pomohli tisíckam párov splniť si svoj sen o dieťati.

Objednajte sa na konzultáciu a pomôžeme aj vám.

Radi vás privítame v našich priestoroch centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre alebo Košiciach

Objednať konzultáciu 0800 300 000 / Po-Pia: 7.30-15.300800 300 000 Po-Pia: 7.00-15.30 Objednať konzultáciu
Gyncare logo
Je nám ľúto, web gyncare.sk nie je možné prezerať cez váš internetový prehliadač.

Pravdepodobne používate už nepodporovanú verziu. Z tohto dôvodu vám odporúčame nainštalovať si najnovšiu verziu Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox. Prostredníctvom týchto prehliadačov si užijete náš web v celej kráse.

stiahnuť prehliadač google chrome
Gyncare Vyhľadávanie