A meddőségi kezelés adományozott petesejtekkel minden kezelt pár számára megterhelő. Annak ellenére, hogy nagy érzelmi megterhelést jelent, valós esélyt kínál a gyermekvállalásra olyan pároknak is, akiknek a használata nélkül más esélyük nem lenne. A petesejt – adományozása a meddősség kezelésésnek egyik legsikeresebb módja. A Szlovák Köztársaságban a pete adományozása legális, önkéntes és biztonságos, és a donor és a befogadó közötti anonimitás elvén alapul. A kezelt nők életkorát hazánkban nem korlátozza a törvény, viszont etikai határ az 50 év.
Kinek szól a kezelés?
Egyes nőknek nincs esélyük saját petesejttel teherbe esni. Ennek okai lehetnek:
- nem termel saját petesejteket,
- nem termel jó minőségű petesejteket,
- örökletes betegség hordozója.
Kezelés adományozott petesejttel, spermával, embrióval
A hatályos szlovák jogszabályok szerint csak az a nő részesülhet a kezelésben adományozott ivarsejtekkel (petesejt, spermium), embriumokkal, akinek van párja. A befogfadó nőnek nincs jogszabályokba szabva a felső korhatára, de a Gyncare asszisztált reprodukciós központ etikai okokból a felső korhatárt a nem betöltött 52 éves korig fogadja el. A páciensnek jó egészségi állapotban kell lennie, ami lehetővé teszi számára a terhességet és a szülést.
Kik a petesejt donorok
A donorok 34 év alatti fiatal nők, akik regisztrálták magukat a központunkba és szeretnének más nőkön segíteni. Minden donornak legalább középiskolai végzettséggel kell rendelkeznie. Általában egyetemistákról vagy anyákról van szó, akiknek már van gyermekük, és így szeretnének segíteni a meddő párokon. Minden donor gondosan van kiválasztva, hogy a legjobb minőségű petesejteket biztosítsuk. Minden donornak szigorú petesejt – adományozási kritériumoknak kell megfelelnie, valamint nőgyógyászati, genetikai és endokrinológiai vizsgálatokon kell részt vennie. A fertőző nemi betegségek (HIV, Hepatitisz B, C, szifilisz) kizárása miatt ismételten kell az eredményeknek negatívnak lenniük. A donorok családtörténetében nem lehet veleszületett vagy genetikai endellenesség. Csak azok a donorok vesznek részt az dományozási programban, akiknek ezek a tesztek negatívak.
A kezelés folyamata adományozott petesejttel
- A donor petefészkeinek stimulálása és az érett peték összegyűjtése után a petéket a befogadó hölgy partnerének a spermájával termékenyítjük meg. Friss és fagyasztott sperma is használható. Több napos tenyésztés után minden alkalmas embriót lefagyasztunk.
- Maga az embrió átültetés az Ön természetes ciklusában olyan napon fog megtörténni, amely egybeesik az embriófejlődés napjával és a menstruációs ciklusa fázisának napjával. A ciklus második felében, az ovuláció után elkezdődik a terhességi hormonok – gesztagének szedése, amelyek felkészítik a méhnyálkahártyát az embriók beágyazódására.
- A beültetés után folytatja a gesztagének szedését (10-14 nap), amíg el nem végzik a hCG terhességi hormon vérvizsgálatát.
A kezelés garanciája
A megfelelő donort a recipiens igényei (magasság, súly, haj- és szemszín, iskolai végzettség) alapján választjuk ki. Figyelembe vesszük a donor és a recipiens vércsoportjának és Rh-faktorának egyezését.
Minden recipiens, aki a Prémium programban a donált petesejtekkel végzett IVF-kezelést választja, legalább 2 kiváló minőségű, beültetésre kész embrióra számíthat. Az orvos ajánlása alapján a kezelt pár dönthet arról, hogy hány embriót ültetnek be. A fennmaradó embrió(ka)t lefagyasztják a recipiens számára, és a jövőbeni felhasználás céljából tárolják.